Üye Paneli
E-mail :
Şifre :
   

Yeni Üye Kaydı

Şifremi Unuttum

Kategoriler

Fiyat Aralığı
 » 0 - 50 TL Arası
 » 50 - 100 TL Arası
 » 100 - 200 TL Arası
 » 200 TL - Üstü
Hit Olan Ürünler

Antonyum

51 Kırmızı Gül Buketi

Cam İçerisine Kırmızı Güllerle

Cam içerisinde karışık aranjma

Karısık el buketı

Guzmanya

Penbe gullerden hazırlanan guz

Cam vazo ıcerısıne lılyum ve b

17 adet kırmızı gul ıle hazırl

Orkide

Ürün Yeni Eklenenler

Orkıde ve kırmızı gullerd

Orkide

Cıpso ve kırmızı gerbelal

Penbe gullerden hazırlana

Cam fanus ıcınde 4 gul ve

Karısık aranjman sepet

Gerbela ve karanfıl cam a

Cam vazo ıcerısınde penbe

Cam ıcerısınde karanfıl v

Sepet ıcerısınde kırmızı

Çiçek Bakımı
Karakter Boyutu:
   

 

ÇİÇEK BAKIMI

 

Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.

Saksı ve altlığı

Sulama kovası

Sprey (nemlendirmek için)

Gübre

Yosunlu destek çubuğu

Bahçe Makası

Parlatıcı sprey

Zararlı ve hastalıklar için ilaç

Salon bitkilerinizin suya olan ihtiyacını parmağınızı 2 cm kadar toprağa batırarak anlayabilirsiniz. Kuruysa sulamak gerekir. Kış mevsiminde çiçeklerin dinlenmesi için daha seyrek sulama yapılması gerekir.

Bitkilerin yapraklarını ayda bir kez nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz. Parlatıcı sprey, büyük yapraklı bitkilerde kullanılabilir ancak, afrika menekşesi, aşk merdiveni ve çiçekli, tüylü yapraklı bitkilerde asla kullanılmaz.

Çiçeklerimizin saksı değişimi en iyi bahar aylarında olur. Bitki kökleri saksıdan dışarıya çıkmış ve toprak çabuk kuruyorsa saksı değişimi yapılmalıdır. Bunun için gerekli olan, değiştirilmesi gereken saksıdan bir büyük saksı ve biraz topraktır.

Yeni saksının içine bir kaç taş, biraz kum ve üzerine gübreli toprak koyduktan sonra eski saksıdaki çiçeğin toprağını dağıtmadan yeni saksıya yerleştiriniz ve yan boşlukları toprakla doldurunuz.

Saksıya çiçeği ve toprağı iyice yerleştirdikten sonra, uygun yerleşim yerine koyarak hemen sulamayı yapınız. Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih ediniz.

 

Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Yapraklarda Sararma: Özellikle kışın saksı toprağının gereğinden fazla nemli tutulması, bitkinin fazla sulanması ve aşırı güneş altında ışığa maruz kalması buna neden olabilir.

Yaprak Dökülmeleri: Çiçekli haldeyken bitkiye çok su verilmesi, saksı toprağının çok nemli tutulması, aşırı derecede kurutulması veya ani sıcaklık değişikliği yaprak dökülme nedenlerindendir.

Tomurcuk Dökülmesi: Saksı toprağının çok nemli tutulması, fazla kuru olması, çiçeğin yerinin sık değiştirilmesi ve yoğun karanlık tomurcukların dökülmesine neden olur.

Kök ve Gövde Çürümeleri: Toprağın fazlaca nemli tutulmasından kaynaklanır.

Yapraklardaki Kahverengi Yanıklar: Püskürtme yapıldıktan sonra, güneşin bitkinin üzerine direkt gelerek yaklaşmasından kaynaklanır.

 

SALON BİTKİLERİNİN SATIN ALINMASI VE YERLEŞTİRİLMESİ

Evimiz ya da büromuz koşullarına uygun süs bitkilerini seçmemiz ve bitkilerimizi sağlıklı yetiştirebilmemiz için bir takım bilgilere ihtiyacımız vardır.

Bunun için, çiçeğin çiçekçiden satın alınmasından, evde ya da büroda uygun yere yerleştirilmesine kadar dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Çiçeğin çiçekçiden satın alındıktan sonra, gideceği yere soğuk, rüzgar ve yakıcı güneş ışığından korunarak ulaştırılması gerekir.

Çiçeğin yerleştirileceği mekana gelince; çiçeklerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı ortamlar vardır. Satın aldığımız çiçeklerdeki açıklayıcı etiketlere göz atarsak çiçeklerin nasıl ortamlardan hoşlandığını görürüz.

 

Salon bitkilerini yerleştirirken dikkate alınması gereken 3 önemli nokta vardır.

Işık: Pekçok bitki direkt güneş ışığına maruz kalmak istemez. Yaz aylarında kuzey yönündeki pencere önleri daha uygun ışık verir.

Nem: İnce yapraklı bitkiler, genellikle neme ihtiyaç duyarlar ve banyodan hoşlanırlar. Kalın ve dolgun yapraklılar da daha kuru mekanları tercih ederler.

Isı: Bitkiler, gelişme dönemlerinde sabit ısı isterler. Soğuk havalarda bitkileri soğuktan etkilenen kapı ve pencere kenarlarında bırakmamak gerekir.


Ürün Arama
Kelime :
   
Tarih Saat
01 Ağustos 2015 Cumartesi
Anket
Döviz Kurları
: TLE>< / ta http-eq
: TLE>< / ta http-eq
Bilgilendirme

Burçlar ve Çiçekler

Çiçek Bakımı

Çiçek Eşliğinde Notlar

Özel Günler

Önemli Linkler

Vergi Kimlik No Sorgulama

TC Kimlik No Sorgulama

Online Telefon Rehberi

goksucicek@hotmail.com
Tel: 0(212) 542 64 94 - 583 36 23
Fax: 0(212) 660 05 98
Gsm: 0(542) 215 46 01
Yüceltarla Cad. No:35 Zuhuratbaba-Bakırköy/İSTANBUL